Blog

Finans ve Operasyon müşterileri için Yaşam Döngüsü Hizmetleri(Life Cycle Services – LCS)

Bu makale ile Finans ve Operasyon müşterileri için Yaşam Döngüsü Hizmetleri (Life Cycle Services -LCS) hakkında detaylı bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Müşteriler ve çalışanlar D365 Finans ve Operasyon projesi için yaşam döngüsü hizmetlerini kullanılarak proje süresince kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için bu bilgiyi kullanışlı bulacaktır.

Finans ve Operasyon mevcut sürümü için LCS çalışma alanı

LCS çalışma alanına ulaşabilmemiz için geçmemiz gereken birkaç adım bulunmaktadır. Bunlardan biri ve en önemlisi öncelikle sizinle beraber projenizi geliştireceğiniz güçlü ve sağlam bir partner bulmak olacaktır. (Bir başka yazımızda iyi bir partner nasıl bulunurun detaylarına gireceğiz.) Doğru partnerı seçtik projemizin kapsamını belirledik ve gerekli alımları gerçekleştirdiysek LCS’e bağlanmamız için gerekli aboneliğimiz oluşmuş demektir. Bu aboneliği kullanarak bir O365 tanımlaması yapmanız gerekecektir. Eğer mevcutta O365 kullanıyorsanız yeni tanımlama yapmanız gerekmez. O365 tanımlamasından sonra artık https://lcs.dynamics.com adresine giriş yapınız. Gelen kullanım koşullarını kabul ettiğinizde LCS kullanımı için yeni bir proje oluşturma aşamasına geçebilirsiniz.

Metodoloji

LCS’ye giriş yaptıktan sonra toolları kullanabilmek için (+) işareti ile yeni proje oluşturmamız gerekli. Proje oluştur dediğimizde karşımıza çıkan ekrandan projenin amacını doğru seçmemiz önemli. (Çıkan seçenekler müşteri ve patner hesaplarında farklılık gösterecektir.) Eğer müşteri olarak giriş yaptıysanız Implemantion tipinde proje otomatik olarak oluşturulmuş olur. Amacı belirledikten sonra aşağıdaki ekranda istenilen bilgiler doldurulur.

 

Learn Development in Dynamics 365 for Operation, yeni platformda daha önce geliştirme yapmamış kişilere faydalı olacak bir sürü dökümanı barındırmaktadır. Eğer Finans ve Operasyon ile yeni tanışıyorsanız bu methodolojiyi kullanmanızı tavsiye ederim. Methodoloji adımlarını aşağıdaki ekran ile takip ederek projenizi tamamladığınızda geri dönmeleriniz azalacak ve her adımı emin bir şekilde geçmiş olacaksınız. Ekranda da görüleceği üzere bu part size gerekli dökümanları attach etmenizi sağlayan bir sharepoint bağlantısı ile ilgili process’in detayları hakkında yardımcı bilgileride içermektedir. Zaman zaman içinde videolar ve detaylı bilgilerin olduğu linkler barındırır. Her bir adım ancak bir üsteki adım tamamlandığında onaylanır ve fazı tamamlamak için tüm adımların işaretlenmesi gerekir.

Bir sonraki yazımızda D365 Finance and Operation için sandbox environment nasıl oluşturulur hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Teklif İste